Det är nu möjligt att köpa presentkort på webbplatsen. Gå till butiken

Här hittar ni fakta kring Lidköpings Flygklubb verksamhetsåret 2013.

Styrelsen:

Ordförande: Thomas Pyls
Sekreterare: Hans Christensson
Kassör: Claes Hägnander
Ledamot: Jan Andersson
Ledamot: Roger Jonsson
Ledamot: Robin Johansson
Suppleant: Anders Gröndahl

Revisorer:
Börje Ragnarsson och Kent Svensson

Valberedning:
Tomas Olsson, Kurt Fridén och Rikard Lans

Andra utsedda funktionärer:
Segelflygchef: Claes Andersson

Utbildningsansvarig: Tomas Olsson

Materialansvarig: Kurt Littorin 

Verksamhetsberättelse LFK 2013

Verksamhetsstatistik:

Antal medlemmar 68 stycken

Total flygtid: 1 084 timmar

Antal starter: 1 628 starter

Distansflygningar: 105 starter och 21 887 k

Tävlingsresultat:

SM
Racing (34 deltagare):

21. Claes Andersson

33. Torbjörn Hägnander

34. Torbjörn Olsson

SM, Arboga
Klubb (17 deltagare):

7. Alexander Scott

Rikssegelflygtävlingen (RST)

Segelflygallsvenskan div 1:

1. Landskrona FK                            145614 p

2. Borås SFK                                  145347 p

3. Västerdalarnas FK                       144453 p

4. Uppsala FK                                 134084 p

5. Lidköpings FK                             131662 p (Torbjörn Hägnander, Claes Andersso/Gösta Andersson, Claes Andersson, Thomas Pyls, Jan Andersson, Stig Johansson, Lennart Hägnander)

6. Stockholms SFK                         123623 p

7. Arboga FK                                  118704 p

8. Göteborgs SFK                             95733 p

SM lagtävlingen, 28 klubbar: 

11. Lidköpings FK (Claes Andersson (SM-racing), Claes Andersson/Gösta Andersson (Hastighet och höjd – Allmän), Alexander Scott (SM-Club), Torbjörn Hägnander (Hastighet – Allmän och SM-Racing), Thomas Pyls (Hastighet – Allmän), Torbjörn Olsson (SM-Racing) och Stig Johansson(Höjd – Allmän)) 

10-mannalag, 30 klubbar:

5. Lidköpings FK (Claes Andersson/Gösta Andersson, Jan Andersson/Bengt Karlsson, Börje Ragnarsson, och Alexander Scott (junior))

3-mannalag höjd, 115 klubbteam:

13. Lidköpings FK Team 1 (Claes Andersson/Gösta Andersson, Stig Johansson och Claes Hägnander)

26. Lidköpings FK Team 2 (Jan Andersson/Bengt Karlsson, Lennart Hägnander och Torbjörn Hägnander)

33. Lidköpings FK Team 3 (Claes Andersson, Thomas Pyls och Tomas Olsson)

51. Lidköpings FK Team 4 (Alexander Scott, Börje Ragnarsson och Roger Jonsson)

79. Lidköpings FK Team 5 (Ingemar Kårebäck, Bo Knutsson och Göran Bristav)

95. Lidköpings FK Team 6 (Leif Sendelius, Magnus Kjällström och Jan Andersson)

3-mannalag distans, 98 klubbteam:

18. Lidköpings FK Team 1 (Claes Andersson/Gösta Andersson, Jan Andersson/Bengt Karlsson och Tomas Olsson)

34. Lidköpings FK Team 2 (Claes Andersson, Alexander Scott och Torbjörn Hägnander)

41. Lidköpings FK Team 3 (Claes Hägnander, Thomas Pyls och Lennart Hägnander)

53. Lidköpings FK Team 4 (Stig Johansson, Börje Ragnarsson och Ingemar Kårebäck)

71. Lidköpings FK Team 5 (Göran Bristav, Jan Andersson och Roger Jonsson)

96. Lidköpings FK Team 6 (Leif Sendelius)

3-mannalag hastighet, 98 klubbteam:

7. Lidköpings FK Team 1 (Torbjörn Hägnander, Claes Andersson/Gösta Andersson och Claes Andersson)

16. Lidköpings FK Team 2 (Thomas Pyls, Stig Johansson och Jan Andersson/Bengt Karlsson)

19. Lidköpings FK Team 3 (Lennart Hägnander, Claes Hägnander och Tomas Olsson)

35. Lidköpings FK Team 4 (Alexander Scott, Börje Ragnarsson och Ingemar Kårebäck)

60. Lidköpings FK Team 5 (Jan Andersson, Roger Jonsson och Göran Bristav)

86. Lidköpings FK Team 6 (Leif Sendelius)

Allmän klass:

Totalt (309 deltagare): 

28. Claes Andersson/Gösta Andersson

51. Torbjörn Hägnander

52. Jan Andersson/Bengt Karlsson

62. Claes Andersson

72. Thomas Pyls

73. Tomas Olsson

81. Stig Johansson

87. Claes Hägnander

92. Lennart Hägnander

98. Alexander Scott

129. Börje Ragnarsson

152. Ingemar Kårebäck

180. Jan Andersson

189. Roger Jonsson

203. Göran Bristav

231. Leif Sendelius

288. Bo Knutsson

301. Magnus Kjällström

Höjd (309 deltagare):

25. Claes Andersson/Gösta Andersson

49. Jan Andersson/Bengt Karlsson

36. Stig Johansson

72. Claes Hägnander

81. Jan Andersson/Bengt Karlsson

94. Lennart Hägnander

99. Torbjörn Hägnander

103. Claes Andersson

105. Thomas Pyls

109. Tomas Olsson

110. Alexander Scott

158. Roger Jonsson

173. Börje Ragnarsson

179. Ingemar Kårebäck

230. Bengt Karlsson

252. Bo Knutsson

267. Göran Bristav

281. Leif Sendelius

285. Magnus Kjällström

304. Jan Andersson

Distans (253 deltagare):

40. Claes Andersson/Gösta Andersson

49. Jan Andersson/Bengt Karlsson

78. Tomas Olsson

90. Claes Andersson

111. Torbjörn Hägnander

116. Claes Hägnander

119. Thomas Pyls

124. Lennart Hägnander

137. Stig Johansson

155. Alexander Scott

158. Börje Ragnarsson

170. Ingemar Kårebäck

194. Göran Bristav

218. Jan Andersson

235. Roger Jonsson

245. Leif Sendelius

Ackumulerad distans (253 deltagare):

11. Claes Andersson/Gösta Andersson

32. Jan Andersson/Bengt Karlsson

38. Stig Johansson

69. Thomas Pyls

72. Claes Andersson

82. Lennart Hägnander

91. Tomas Olsson

93. Claes Hägnander

103. Torbjörn Hägnander

112. Alexander Scott

149. Börje Ragnarsson

184. Ingemar Kårebäck

203. Göran Bristav

219. Jan Andersson

235. Roger Jonsson

245. Leif  Sendelius

Hastighet (250 deltagare):

12. Torbjörn Hägnander

22. Claes Andersson/Gösta Andersson

36. Claes Andersson

38. Thomas Pyls

49. Stig Johansson

58. Jan Andersson/Bengt Karlsson

60. Lennart Hägnander

63. Claes Hägnander

69. Tomas Olsson

80. Alexander Scott

93. Börje Ragnarsson

139. Ingemar Kårebäck

156. Jan Andersson

186. Roger Jonsson

192. Göran Bristav

209. Leif Sendelius

Totalt 2-sitsklassen (44 deltagare):

4. Claes Andersson/Gösta Andersson

6. Jan Andersson/Bengt Karlsson

Distans 2-sitsklassen (38 deltagare):

5. Claes Andersson/Gösta Andersson

7. Jan Andersson/Bengt Karlsson

Ackumulerad distans 2-sitsklassen (38 deltagare):

1. Claes Andersson/Gösta Andersson

4. Jan Andersson/Bengt Karlsson

Hastighet 2-sitsklassen (38 deltagare):

2. Claes Andersson/Gösta Andersson

7. Jan Andersson/Bengt Karlsson

Totalt, klass 1 (95 deltagare):

20. Tomas Olsson

25. Claes Hägnander

30. Lennart Hägnander

76. Göran Bristav

95. Magnus Kjällström

Distans klass 1 (90 deltagare):

22. Tomas Olsson

42. Claes Hägnander

47. Lennart Hägnander

72. Göran Bristav

Ackumulerad distans klass 1 (90 deltagare):

24. Lennart Hägnander

31. Tomas Olsson

32. Claes Hägnander

75. Göran Bristav

Hastighet klass 1 (87 deltagare):

12. Lennart Hägnander

14. Claes Hägnander

16. Tomas Olsson

73. Göran Bristav

Totalt, klass 2 (101 deltagare):

5. Alexander Scott

13. Börje Ragnarsson

20. Ingemar Kårebäck

33. Roger Jonsson

Höjd klass 2 (101 deltagare):

15. Alexander Scott

34. Roger Jonsson

42. Börje Ragnarsson

43. Ingemar Kårebäck

Distans klass 2 (59 deltagare):

10. Alexander Scott

21. Börje Ragnarsson

27. Ingemar Kårebäck

30. Roger Jonsson

Ackumulerad distans klass 2 (59 deltagare):

11. Alexander Scott

19. Börje Ragnarsson

30. Ingemar Kårebäck

51. Roger Jonsson

Hastighet klass 2 (59 deltagare):

4. Alexander Scott

7. Börje Ragnarsson

18. Ingemar Kårebäck

30. Roger Jonsson

Totalt, klass junior (24 deltagare):

7. Alexander Scott

Höjd klass junior (24 deltagare):

8. Alexander Scott

Distans klass junior (17 deltagare):

8. Alexander Scott

Ackumulerad distans klass junior (17 deltagare):

9. Alexander Scott

Hastighet klass junior (16 deltagare):

6. Alexander Scott

Klubbkampen RST:

1. Claes Andersson/Gösta Andersson47 196p
2. Torbjörn Hägnander40 823
3. Jan Andersson/Bengt Karlsson40 774
4. Claes Andersson39 216
5. Thomas Pyls36 781
6. Tomas Olsson36 754
7. Stig Johansson36 118
8. Claes Hägnander35 278
9. Lennart Hägnander34 736
10. Alexander Scott33 676
11. Börje Ragnarsson28 386
12. Ingemar Kårebäck23 643
13. Jan Andersson16 218
14. Roger Jonsson14 773
15. Göran Bristav9 176
16. Leif Sendelius8 153
17. Bo Knutsson1 404
18. Magnus Kjällström984

Pricklandning klubbmästerskap:

1. Lennart Hägnander

On Line Contest (OLC 2013)

Världsresultat (14 001 deltagare):

4910. Thomas Pyls

Europaresultat (11 341 deltagare):

3771. Thomas Pyls

Sverigeresultat (72 deltagare):

18. Thomas Pyls

Mån
Tis
Ons
Tors
Fre
Lör
Sön

Fältet (LDK/ESGL)

Radiofrekvens
131.765 Mhz
Bana 06/24
Asfalt 1990m
Stråk 06/24
Gräs 875m
Höjd över havet
ca. 60m (199ft)