Det är nu möjligt att köpa presentkort på webbplatsen. Gå till butiken

Här hittar ni fakta kring Lidköpings Flygklubb verksamhetsåret 2012.

Styrelsen:

Ordförande: Thomas Pyls
Sekreterare: Hans Christensson
Kassör: Claes Hägnander
Ledamot (Segelflygchef): Bengt Karlsson
Ledamot: Roger Jonsson
Ledamot: Robin Johansson
Suppleant: Anders Gröndahl

Revisorer:
Börje Ragnarsson och Kent Svensso

Valberedning:
Tomas Olsson (ordf), Kurt Fridén och Rikard Lans

Andra utsedda funktionärer:
Utbildningsansvarig: Claes Andersson
Materialansvarig: Kurt Littorin 

Verksamhetsberättelsen och årsbokslut (pdf-fil)

Verksamhetsstatistik:

Antal medlemmar 77 stycken

Total flygtid: 1 093 timmar

Antal starter: 2 130 starter

Sträckflygningar: 155 st och ca 21000 km

2 certifikat

1 TMG-behörighet

Tävlingsresultat:

SM, Karlstad 
18 meter (12 deltagare):

3. Torbjörn Hägnander

SM, Hultsfred 
Öppen klass (13 deltagare):

1. Claes Andersson/Jan Andersson

SM, Herrljunga 
Junior (8 deltagare):

3. Alexander Scott

Rikssegelflygtävlingen (RST)

Segelflygallsvenskan div 1:

1. Uppsala FK                        140215 p

2. Lidköpings FK                 133884 p (Torbjörn Hägnander, Leif Sendelius, Jan Andersson, Bengt Karlsson, Claes Andersson, Gösta Andersson, Stig Johansson)

3. Landskrona FK                   132533 p

4. Västerdalarnas FK              129626 p

5. Stockholms SFK                 124514 p

6. Ljungbyheds FK                 114920 p

7. Örebro SFK                         95554 p

8. Eskilstuna FK                       75131 p

SM lagtävlingen, 23 klubbar: 

10. Lidköpings FK (Claes Andersson, Jan Andersson, Alexander Scott (junior), Torbjörn Hägnander, Leif Sendelius och Stig Johansson) 

10-mannalag, 29 klubbar:

4. Lidköpings FK (Leif Sendelius, Claes Andersson/Gösta Andersson, Torbjörn Hägnander, Stig Johansson och Alexander Scott (junior))

3-mannalag höjd, 99 klubbteam:

11. Lidköpings FK Team 1 (Stig Johansson, Leif Sendelius och Lennart Hägnander)

20. Lidköpings FK Team 2 (Thomas Pyls, Alexander Scott och Claes Andersson/Gösta Andersson)

24. Lidköpings FK Team 3 (Jan Andersson, Claes Andersson och Tomas Olsson)

31. Lidköpings FK Team 4 (Claes Hägnander, Torbjörn Hägnander och Roger Jonsson)

63. Lidköpings FK Team 5 (Lars Karlqvist, Bo Knutsson och Jan Andersson/Bengt Karlsson)

82. Lidköpings FK Team 6 (Bengt Karlsson, Göran Bristav och Börje Ragnarsson)

63. Lidköpings FK Team 7 (Leif Sendelius/Roger Jonsson och Ingemar Kårebäck)

3-mannalag distans, 80 klubbteam:

17. Lidköpings FK Team 1 (Claes Andersson/Gösta Andersson, Torbjörn Hägnander och Thomas Pyls)

30. Lidköpings FK Team 2 (Claes Andersson, Lennart Hägnander och Leif Sendelius)

37. Lidköpings FK Team 3 (Jan Andersson, Claes Hägnander och Tomas Olsson)

47. Lidköpings FK Team 4 (Jan Andersson/Bengt Karlsson, Stig Johansson och Alexander Scott)

60. Lidköpings FK Team 5 (Roger Jonsson, Bengt Karlsson och Börje Ragnarsson)

64. Lidköpings FK Team 6 (Lars Karlqvist, Ingemar Kårebäck och Göran Bristav)

3-mannalag hastighet, 79 klubbteam:

3. Lidköpings FK Team 1 (Torbjörn Hägnander, Claes Andersson och Leif Sendelius)

12. Lidköpings FK Team 2 (Jan Andersson, Stig Johansson och Claes Andersson/Gösta Andersson)

17. Lidköpings FK Team 3 (Thomas Pyls, Tomas Olsson och Lennart Hägnander)

38. Lidköpings FK Team 4 (Claes Hägnander, Jan Andersson/Bengt Karlsson och Alexander Scott)

52. Lidköpings FK Team 5 (Bengt Karlsson, Roger Jonsson och Lars Karlqvist)

60. Lidköpings FK Team 6 (Ingemar Kårebäck, Börje Ragnarsson och Göran Bristav)

Allmän klass:

Totalt (261 deltagare):

28. Torbjörn Hägnander

42. Leif Sendelius

46. Claes Andersson

53. Claes Andersson/Gösta Andersson

59. Thomas Pyls

62. Jan Andersson

69. Stig Johansson

71. Lennart Hägnander

82. Tomas Olsson

100. Claes Hägnander

124. Jan Andersson/Bengt Karlsson

128. Alexander Scott

157. Roger Jonsson

169. Bengt Karlsson

172. Lars Karlqvist

183. Ingemar Kårebäck

191. Börje Ragnarsson

200. Göran Bristav

232. Bo Knutsson

253. Leif Sendelius/Roger Jonsson

Höjd (262 deltagare):

34. Stig Johansson

36. Leif Sendelius

43. Lennart Hägnander

61. Thomas Pyls

64. Alexander Scott

69. Claes Andersson/Gösta Andersson

72. Jan Andersson

75. Claes Andersson

79. Tomas Olsson

81. Claes Hägnander

95. Torbjörn Hägnander

120. Roger Jonsson

173. Lars Karlqvist

185. Bo Knutsson

198. Jan Andersson/Bengt Karlsson

230. Bengt Karlsson

237. Göran Bristav

247. Börje Ragnarsson

250. Leif Sendelius/Roger Jonsson

253. Ingemar Kårebäck

Distans (206 deltagare):

51. Claes Andersson/Gösta Andersson

59. Torbjörn Hägnander

63. Thomas Pyls

66. Claes Andersson

89. Lennart Hägnander

102. Leif Sendelius

105. Jan Andersson

111. Claes Hägnander

122. Tomas Olsson

123. Jan Andersson/Bengt Karlsson

130. Stig Johansson

155. Alexander Scott

167. Roger Jonsson

178. Bengt Karlsson

180. Börje Ragnarsson

183. Lars Karlqvist

197. Ingemar Kårebäck

202. Göran Bristav

Ackumulerad distans (206 deltagare):

32. Claes Andersson/Gösta Andersson

33. Leif Sendelius

39. Stig Johansson

40. Thomas Pyls

41. Claes Andersson

57. Torbjörn Hägnander

61. Jan Andersson

65. Alexander Scott

78. Lennart Hägnander

90. Tomas Olsson

108. Claes Hägnander

144. Jan Andersson/Bengt Karlsson

148. Roger Jonsson

180. Bengt Karlsson

182. Börje Ragnarsson

185. Lars Karlqvist

197. Ingemar Kårebäck

202. Göran Bristav

Hastighet (203 deltagare):

3. Torbjörn Hägnander

8. Leif Sendelius

25. Claes Andersson

33. Jan Andersson

40. Stig Johansson

47. Claes Andersson/Gösta Andersson

50. Thomas Pyls

55. Tomas Olsson

67. Lennart Hägnander

93. Claes Hägnander

111. Jan Andersson/Bengt Karlsson

134. Alexander Scott

147. Bengt Karlsson

162. Roger Jonsson

164. Lars Karlqvist

166. Ingemar Kårebäck

182. Börje Ragnarsson

196. Göran Bristav

Totalt 2-sitsklassen (28 deltagare):

5. Claes Andersson/Gösta Andersson

9. Jan Andersson/Bengt Karlsson

25. Leif Sendelius/Roger Jonsson

Distans 2-sitsklassen (23 deltagare):

5. Claes Andersson/Gösta Andersson

9. Jan Andersson/Bengt Karlsson

Ackumulerad distans 2-sitsklassen (19 deltagare):

3. Claes Andersson/Gösta Andersson

9. Jan Andersson/Bengt Karlsson

Hastighet 2-sitsklassen (19 deltagare):

4. Claes Andersson/Gösta Andersson

8. Jan Andersson/Bengt Karlsson

Totalt klass 1 (82 deltagare):

7. Leif Sendelius

19. Lennart Hägnander

21. Stig Johansson

27. Tomas Olsson

37. Claes Hägnander

62. Bengt Karlsson

71. Göran Bristav

75. Bo Knutsson

Distans klass 1 (71 deltagare):

31. Lennart Hägnander

35. Leif Sendelius

40. Claes Hägnander

45. Tomas Olsson

49. Stig Johansson

63. Bengt Karlsson

70. Göran Bristav

Ackumulerad distans klass 1 (71 deltagare):

6. Leif Sendelius

8. Stig Johansson

23. Lennart Hägnander

29. Tomas Olsson

38. Claes Hägnander

63. Bengt Karlsson

70. Göran Bristav

Hastighet klass 1 (71 deltagare):

1. Leif Sendelius

6. Stig Johansson

20. Lennart Hägnander

12. Tomas Olsson

33. Claes Hägnander

54. Bengt Karlsson

70. Göran Bristav

Totalt klass 2 (89 deltagare):

16. Alexander Scott

26. Roger Jonsson

32. Lars Karlqvist

36. Ingemar Kårebäck

39. Börje Ragnarsson

Höjd klass 2 (90 deltagare):

10. Alexander Scott

29. Roger Jonsson

51. Lars Karlqvist

83. Börje Ragnarsson

85. Ingemar Kårebäck

Distans klass 2 (50 deltagare):

25. Alexander Scott

30. Roger Jonsson

35. Börje Ragnarsson

38. Lars Karlqvist

45. Ingemar Kårebäck

Ackumulerad distans klass 2 (50 deltagare):

7. Alexander Scott

23. Roger Jonsson

36. Börje Ragnarsson

39. Lars Karlqvist

45. Ingemar Kårebäck

Hastighet klass 2 (47 deltagare):

18. Alexander Scott

26. Roger Jonsson

27. Lars Karlqvist

28. Ingemar Kårebäck

35. Börje Ragnarsson

Totalt klass junior (23 deltagare):

8. Alexander Scott

Höjd klass junior (23 deltagare):

3. Alexander Scott

Distans klass junior (15 deltagare):

11. Alexander Scott

Ackumulerad distans klass junior (15 deltagare):

6. Alexander Scott

Hastighet klass junior (15 deltagare):

8. Alexander Scott

Klubbkampen RST: 

1.  Torbjörn Hägnander                44 535 p

2.  Leif Sendelius                            41 131

3.  Claes Andersson                       39 618

4.  Claes Andersson/Gösta Andersson 38 455

5.  Thomas Pyls                               37 055

6.  Jan Andersson                           35 465

7.  Stig Johansson                           33 713

8.  Lennart Hägnander                  33 559

9.  Tomas Olsson                            31 600

10.  Claes Hägnander                    28 111

11.  Jan Andersson/Bengt Karlsson 20 293

12.  Alexander Scott                      19 239

13.  Roger Jonsson                         14 880

14.  Bengt Karlsson                        13 447

15.  Lars Karlqvist                           13 038

16.  Ingemar Kårebäck                  11 195

17.  Börje Ragnarsson                   10 301

18.  Göran Bristav                            8 036

19.  Bo Knutsson                              1 856

20.  Leif Sendelius/Roger Jonsson   867

On Line Contest (OLC 2012)

On Line Contest

Världsresultat (13 231 deltagare):

5657. Thomas Pyls

11992. Leif Sendelius


Europaresultat (10 895 deltagare):

4443. Thomas Pyls

9848. Leif Sendelius

Sverigeresultat (58 deltagare):

18. Thomas Pyls

53. Leif Sendelius

Hastighet – Sverigeresultat (46 deltagare):

12. Thomas Pyls (Europa 2990, världs 3966)

Pricklandning klubbmästerskap:

1. Thore Gustafson

Mån
Tis
Ons
Tors
Fre
Lör
Sön

Fältet (LDK/ESGL)

Radiofrekvens
131.765 Mhz
Bana 06/24
Asfalt 1990m
Stråk 06/24
Gräs 875m
Höjd över havet
ca. 60m (199ft)