Det är nu möjligt att köpa presentkort på webbplatsen. Gå till butiken

Här hittar ni fakta kring Lidköpings Flygklubb verksamhetsåret 2011.

Styrelsen:

Ordförande: Kjell Folkesson
Sekreterare: Hans Christensson
Kassör: Claes Hägnander
Ledamot (Segelflygchef): Bengt Karlsson
Ledamot: Roger Jonsson
Ledamot: Annica Gröndahl
Suppleant: Hans Folkesson

Revisorer:
Börje Ragnarsson och Kent Svensson

Valberedning:
Kurt Littorin och Kurt Fridén

Andra valda funktoner:
Utbildningsansvarig: Hans Folkesson
Materialansvarig: Kurt Littorin 

Verksamhetsberättelsen och årsbokslut (pdf-fil)

Verksamhetsstatistik:

Antal medlemmar 84 stycken

Total flygtid: 1 277 timmar

Antal starter: 2 849 starter

8 c-diplom

8 certifikat

2 sträcktillstånd

1 TMG-behörighet

Tävlingsresultat:

SM, Skövde 
18 meter (17 deltagare):

2. Torbjörn Hägnander

5. Leif Sendelius

SM, Långtora 
Öppen klass (14 deltagare):

10. Claes Andersson

Ungdoms-SM (8 deltagare): 

8. Oskar Gustavsson-Sandsjö

Ungdoms-DM Västra (12 deltagare): 

3. Oskar Gustavsson-Sandsjö

8. Wilhelm Lombach

12. Gustav Axelsson 

Rikssegelflygtävlingen (RST)

Segelflygallsvenskan div 1:

1. Uppsala FK 143 615 p

2. Lidköpings FK 142 975 p (Kjell Folkesson, Hans Folkesson, Torbjörn Hägnander, Thomas Pyls, Claes Andersson)

3. Landskrona 131 517 p

4. Örebro SFK 128 345 p

5. Eskilstuna FK 122 743 p

6. Herrljunga FK 119 553 p

7. Arboga SFK 104 753 p

8. Norrköping SFK 81 946 p

SM lagtävlingen: 

2. Lidköpings FK (Kjell Folkesson, Hans Folkesson, Claes Andersson, Oskar Gustavsson-Sandsjö (junior), Torbjörn Hägnander och Leif Sendelius) 

10-mannalag:

2. Lidköpings FK (Kjell Folkesson, Hans Folkesson, Torbjörn Hägnander, Jan Andersson och Alexander Scott (junior))

3-mannalag höjd:

12. Lidköpings FK (Kjell Folkesson, Stig Johansson och Claes Andersson )

3-mannalag distans:

7. Lidköpings FK (Kjell Folkesson, Jan Andersson och Claes Andersson)

3-mannalag hastighet:

1. Lidköpings FK (Torbjörn Hägnander, Claes Andersson och Kjell Folkesson)

Allmän klass:

Totalt (262 deltagare):

1. Hans och Kjell Folkesson
16. Kjell Folkesson
19. Claes Andersson
24. Torbjörn Hägnander
31. Jan Andersson
44. Thomas Pyls
84. Leif Sendelius
89. Claes Hägnander
91. Stig Johansson
113. Alexander Scott
123. Lennart Hägnander
145. Hans Folkesson
184. Bengt Karlsson
191. Börje Ragnarsson
196. Tomas Olsson
208. Magnus Johansson
209. Michal Stransky
210. Ingemar Kårebäck
212. Torbjörn Olsson
226. Hans Christensson
241. Roger Jonsson
259. Rikard Lans

Höjd (261 deltagare):

7. Hans och Kjell Folkesson
48. Stig Johansson
52. Claes Andersson
57. Kjell Folkesson
61. Leif Sendelius
66. Jan Andersson
67. Thomas Pyls
68. Claes Hägnander
73. Torbjörn Hägnander
87. Lennart Hägnander
103. Alexander Scott
105. Hans Christensson
156. Hans Folkesson
176. Roger Jonsson
188. Magnus Johansson
216. Michal Stransky
222. Börje Ragnarsson
226. Bengt Karlsson
245. Torbjörn Olsson
248. Rikard Lans
256. Ingemar Kårebäck
258. Tomas Olsson

Distans (214 deltagare):

1. Hans och Kjell Folkesson
18. Kjell Folkesson
35. Jan Andersson
37. Claes Andersson
73. Thomas Pyls
75. Torbjörn Hägnander
112. Claes Hägnander
138. Stig Johansson
144. Leif Sendelius
150. Alexander Scott
157. Lennart Hägnander
158. Hans Folkesson
181. Michal Stransky
188. Bengt Karlsson
190. Ingemar Kårebäck
191. Börje Ragnarsson
194. Magnus Johansson
196. Torbjörn Olsson
207. Tomas Olsson

Ackumulerad distans (214 deltagare):

2. Hans och Kjell Folkesson
12. Claes Andersson
14. Kjell Folkesson
19. Jan Andersson
24. Torbjörn Hägnander
37. Stig Johansson
46. Thomas Pyls
68. Leif Sendelius
72. Claes Hägnander
97. Hans Folkesson
107. Alexander Scott
145. Lennart Hägnander
185. Michal Stransky
189. Bengt Karlsson
191. Ingemar Kårebäck
192. Börje Ragnarsson
195. Magnus Johansson
197. Torbjörn Olsson
207. Tomas Olsson

Hastighet (213 deltagare):

2. Torbjörn Hägnander
6. Claes Andersson
9. Hans och Kjell Folkesson
12. Kjell Folkesson
24. Thomas Pyls
34. Jan Andersson
54. Leif Sendelius
77. Stig Johansson
83. Claes Hägnander
100. Alexander Scott
107. Lennart Hägnander
128. Hans Folkesson
175. Bengt Karlsson
177. Tomas Olsson
183. Börje Ragnarsson
203. Ingemar Kårebäck
205. Torbjörn Olsson
206. Magnus Johansson
209. Michal Stransky

Totalt 2-sitsklassen (20 deltagare):

1. Hans och Kjell Folkesson

Distans 2-sitsklassen (19 deltagare):

1. Hans och Kjell Folkesson

Ackumulerad distans 2-sitsklassen (19 deltagare):

1. Hans och Kjell Folkesson

Hastighet 2-sitsklassen (19 deltagare):

1. Hans och Kjell Folkesson

Totalt klass 1 (80 deltagare):

6. Jan Andersson
26. Leif Sendelius
28. Claes Hägnander
30. Stig Johansson
39. Lennart Hägnander
65. Bengt Karlsson
68. Tomas Olsson
71. Torbjörn Olsson

Distans klass 1 (70 deltagare):

7. Jan Andersson
36. Claes Hägnander
46. Stig Johansson
48. Leif Sendelius
51. Lennart Hägnander
63. Bengt Karlsson
64. Torbjörn Olsson
68. Tomas Olsson

Ackumulerad distans klass 1 (70 deltagare):

2. Jan Andersson
10. Stig Johansson
17. Leif Sendelius
20. Claes Hägnander
48. Lennart Hägnander
64. Bengt Karlsson
65. Torbjörn Olsson
68. Tomas Olsson

Hastighet klass 1 (70 deltagare):

4. Jan Andersson
12. Leif Sendelius
24. Stig Johansson
27. Claes Hägnander
35. Lennart Hägnander
59. Bengt Karlsson
61. Tomas Olsson
69. Torbjörn Olsson

Totalt klass 2 (74 deltagare):

15. Alexander Scott
31. Börje Ragnarsson
39. Magnus Johansson
40. Michal Stransky
41. Ingemar Kårebäck
51. Hans Christensson
62. Roger Jonsson
73. Rikard Lans

Höjd klass 2 (74 deltagare):

20. Alexander Scott
22. Hans Christensson
43. Roger Jonsson
47. Magnus Johansson
55. Michal Stransky
58. Börje Ragnarsson
69. Rikard Lans
72. Ingemar Kårebäck

Distans klass 2 (44 deltagare):

23. Alexander Scott
30. Michal Stransky
34. Ingemar Kårebäck
35. Börje Ragnarsson
37. Magnus Johansson

Ackumulerad distans klass 2 (44 deltagare):

12. Alexander Scott
31. Michal Stransky
34. Ingemar Kårebäck
35. Börje Ragnarsson
37. Magnus Johansson

Hastighet klass 2 (43 deltagare):

13. Alexander Scott
26. Börje Ragnarsson
38. Ingemar Kårebäck
39. Magnus Johansson
41. Michal Stransky

Totalt klass junior (11 deltagare):

6. Alexander Scott

Höjd klass junior (11 deltagare):

4. Alexander Scott

Distans klass junior (7 deltagare):

6. Alexander Scott

Ackumulerad distans klass junior (7 deltagare):

4. Alexander Scott

Hastighet klass junior (7 deltagare):

5. Alexander Scott

Klubbkampen: 

1. Hans och Kjell Folkesson
2. Kjell Folkesson
3. Claes Andersson
4. Torbjörn Hägnander
5. Jan Andersson
6. Thomas Pyls
7. Leif Sendelius
8. Claes Hägnander
9. Stig Johansson
10. Alexander Scott
11. Lennart Hägnander
12. Hans Folkesson
13. Bengt Karlsson
14. Börje Ragnarsson
15. Tomas Olsson
16. Magnus Johansson
17. Michal Stransky
18. Ingemar Kårebäck
19. Torbjörn Olsson
20. Hans Christensson
21. Rger Jonsson
22. Rikard Lans

On Line Contest (OLC 2011)

On Line Contest

Världsresultat (12 448 deltagare):

1081. Kjell Folkesson

Europaresultat (10 376 deltagare):

725. Kjell Folkesson

Sverigeresultat (80 deltagare):

3. Kjell Folkesson

18. Claes Andersson

20. Thomas Pyls

22. Torbjörn Hägnander

28. Hans Folkesson

33. Jan Andersson

49. Stig Johansson

58. Leif Sendelius

66. Lennart Hägnander

67. Claes Hägnander

70. Torbjörn Olsson

71. Börje Ragnarsson

74. Alexander Scott

75. Kurt Littorin

Hastighet – Sverigeresultat (83 deltagare):

8. Kjell Folkesson (Europa 1612, världs 2245)

Klubb-VM (1 027 deltagare):

239. Lidköpings FK

Klubbutmaningen Sverigeresultat (13 deltagare):

1. Lidköpings FK 84 p

2. Eskilstuna FK 46 p

3. Västerdalarnas FK 41 p

Pricklandning klubbmästerskap:

1. Thore Gustafson och Bo Knutsson

Mån
Tis
Ons
Tors
Fre
Lör
Sön

Fältet (LDK/ESGL)

Radiofrekvens
131.765 Mhz
Bana 06/24
Asfalt 1990m
Stråk 06/24
Gräs 875m
Höjd över havet
ca. 60m (199ft)