Det är nu möjligt att köpa presentkort på webbplatsen. Gå till butiken

Här hittar ni fakta kring Lidköpings Flygklubb verksamhetsåret 2009.

Styrelsen:

Ordförande: Hans Folkesson
Sekreterare: Peter Åberg
Kassör: Claes Hägnander
Ledamot (Segelflygchef): Bengt Karlsson
Ledamot: Kjell Folkesson
Ledamot: Sebastian Bryngelfors
Suppleant: Magnus Gustafsson
Suppleant: Ursula Donnerhack

Revisorer:
Börje Ragnarsson och Kent Svensson

Valberedning:
Kurt Littorin och Kurt Fridén

Andra valda funktoner:
Utbildningsansvarig: Kjell Folkesson
Materialansvarig: Kurt Littorin 

Verksamhetsberättelsen och årsbokslut (pdf-fil)

Verksamhetsstatistik:

Antal medlemmar 77 stycken

Total flygtid: 1 430 timmar

Antal starter: 2 909 starter

4 c-diplom

8 certifikat

Tävlingsresultat:

SM, Uppsala 
2-sits (11 deltagare):

3. Claes Andersson/Bengt Karlsson Lidköpings FK

Västsvenska mästerskapen (DM) i Lidköping:

Öppna klassen 6 deltagare:
1. Leif Sendelius

18-metersklassen 5 deltagare:

1. Leif Sendelius

2-sitsklassen 5 deltagare:

2. Hans Folkesson

3. Bengt/Claes Karlsson/Andersson

4. Jan/Magnus Andersson/Johansson

5. Gösta/Thore Andersson/Gustafsson

KLubbklassen 15 deltagare:

 3. Magnus Kjällström

Ungdoms-DM Västra 8 deltagre: 

5. Robin Johansson

6. Alexander Scott

7. Johan Martinsson

Rikssegelflygtävlingen (RST)

Segelflygallsvenskan division 2 södra:

1. Eskilstuna FK 131 175p

2. Lidköpings FK 128 436p (Kjell Folkesson, Hans Folkesson, Torbjörn Hägnander, Thomas Pyls, Claes Andersson, Bengt Karlsson och Leif Sendelius)

3. Herrljunga FK 116 664p

4. Borås SFK 81 538p

5. Linköpings SFK 70 887p

6. Kronobergs SFK 56 222p

7. Malmö SFK 53 663p

8. Falbygdens FK 19 863p

10-mannalag:

4. Lidköpings FK (Kjell Folkesson, Hans Folkesson, Leif Sendelius och Alexander Scott)

SM lagtävlingen:

8. Lidköpings FK (Kjell Folkesson, Hans Folkesson, Claes Andersson, Bengt Karlsson, Torbjörn Hägnander och Leif Sendelius) 

3-mannalag höjd:

16. Lidköpings FK (Leif Sendelius, Hans Folkesson och Stig Johansson)

3-mannalag distans:

7. Lidköpings FK (Kjell Folkesson, Leif Sendelius och Törbjörn Hägnander)

3-mannalag hastighet:

8. Lidköpings FK (Torbjörn Hägnander, Kjell Folkesson och Hans Folkesson)

Allmän klass:

Totalt (310 deltagare):

2. Hans & Kjell Folkesson

16. Kjell Folkesson

37. Leif Sendelius

46. Torbjörn Hägnander

64. Hans Folkesson

87. Stig Johansson

97. Magnus Kjällström

98. Jan Andersson/Magnus Johansson

110. Claes Andersson

129. Torbjörn Hägnander/Thomas Pyls

161. Claes Andersson & Bengt Karlsson 

162. Jan Andersson

177. Gösta Andersson/Thore Gustafsson

200. Börje Ragnarsson

239. Thomas Pyls

245. Alexander Scott

269. Rikard Lans

285. Bo Knutsson

296. Kurt Littorin

299. Johan Martinsson 

Höjd (305 deltagare):

17. Hans & Kjell Folkesson

43. Leif Sendelius

58. Hans Folkesson

61. Stig Johansson

81. Kjell Folkesson

89. Alexander Scott

120. Claes Andersson

140. Jan Andersson/Magnus Johansson

153. Gösta Andersson/Thore Gustafsson

160. Magnus Kjällström

171. Jan Andersson

175. Torbjörn Hägnander

184. Thomas Pyls

205. Rikard Lans

240. Bo Knutsson

266. Torbjörn Hägnander/Thomas Pyls

271. Kurt Littorin

275. Börje Ragnarsson

281. Johan Martinsson

Distans (235 deltagare):

2. Hans & Kjell Folkesson

12. Kjell Folkesson

39. Leif Sendelius

50. Torbjörn Hägnander

62. Claes Andersson

69. Magnus Kjällström

101. Torbjörn Hägnander/Thomas Pyls

111. Hans Folkesson

118. Jan Andersson/Magnus Johansson

132. Stig Johansson

169. Thomas Pyls

172. Claes Andersson & Bengt Andersson

182. Gösta Andersson/Thore Gustafsson

190. Jan Andersson

212. Börje Ragnarsson

Ackumulerad distans (235 deltagare):

1. Hans & Kjell Folkesson

7. Kjell Folkesson

17. Leif Sendelius

62. Stig Johansson

67. Claes Andersson

86. Torbjörn Hägnander

92. Gösta Andersson/Thore Gustafson

102. Magnus Kjällström

106. Hans Folkesson

110. Jan Andersson

135. Thomas Pyls

139. Torbjörn Hägnander/Thomas Pyls

145. Jan Andersson/Magnus Johansson

185. Claes Andersson & Bengt Karlsson

214. Börje Ragnarsson

Hastighet (227 deltagare):

10. Hans & Kjell Folkesson

22. Torbjörn Hägnander

26. Kjell Folkesson

40. Hans Folkesson

46. Leif Sendelius

73. Stig Johansson

77. Jan Andersson/Magnus Johansson

95. Magnus Kjällström

118. Torbjörn Hägnander/Thomas Pyls

120. Claes Andersson

123. Claes Andersson & Bengt Karlsson

152. Jan Andersson

171. Börje Ragnarsson

176. Gösta Andersson/Thore Gustafson

Totalt 2-sitsklassen (35 deltagare):

1. Hans & Kjell Folkesson

10. Jan Andersson/Magnus Johansson

14. Torbjörn Hägnander/Thomas Pyls

21. Claes Andersson/Bengt Karlsson

23. Gösta Andersson/Thore Gustafson

Distans 2-sitsklassen (31 deltagare):

1. Hans & Kjell Folkesson

10. Torbjörn Hägnander/Thomas Pyls

14. Jan Andersson/Magnus Johansson

24. Claes Andersson/Bengt Karlsson

26. Gösta Andersson/Thore Gustafson

Ackumulerad distans 2-sitsklassen (31 deltagare):

1. Hans & Kjell Folkesson

8. Gösta Andersson/Thore Gustafson

14. Torbjörn Hägnander/Thomas Pyls

16. Jan Andersson/Magnus Johansson

25. Claes Andersson/Bengt Karlsson

Hastighet 2-sitsklassen (30 deltagare):

1. Hans & Kjell Folkesson

9. Jan Andersson/Magnus Johansson

13. Torbjörn Hägnander/Thomas Pyls

15. Claes Andersson/Bengt Karlsson

24. Gösta Andersson/Thore Gustafson

Totalt klass I (80 deltagare):

5. Leif Sendelius

25. Stig Johansson

28. Magnus Kjällström

31. Claes Andersson

53. Jan Andersson

70. Thomas Pyls

78. Bo Knutsson

Distans klass I (70 deltagare):

7. Leif Sendelius

13. Claes Andersson

15. Magnus Kjällström

40. Stig Johansson

54. Thomas Pyls

60. Jan Andersson

Ackumulerad distans klass I (70 deltagare):

3. Leif Sendelius

15. Stig Johansson

16. Claes Andersson

30. Magnus Kjällström

32. Jan Andersson

42. Thomas Pyls

Hastighet klass I (65 deltagare):

7. Leif Sendelius

19. Stig Johansson

27. Magnus Kjällström

33. Claes Andersson

46. Jan Andersson

Totalt klass 2 (107 deltagare):

42. Börje Ragnarsson

64. Alexander Scott

78. Rikard Lans

96. Kurt Littorin

99. Johan Martinsson

Höjd klass 2 (107 deltagare):

20. Alexander Scott

60. Rikard Lans

86. Kurt Littorin

89. Börje Ragnarsson

92. Johan Martinsson

Distans klass 2 (58 deltagare):

46. Börje Ragnarsson

Ackumulerad distans klass 2 (58 deltagare):

46. Börje Ragnarsson

Hastighet klass 2 (58 deltagare):

27. Börje Ragnarsson Lidköpings FK

Totalt klass junior  (15 deltagare):

11. Alexander Scott

15. Johan Martinsson

Höjd klass junior (15 deltagare):

4. Alexander Scott

14. Johan Martinsson

On Line Contest (OLC 2009)

On Line Contest

Världsresultat (12 262 deltagare):

843. Kjell Folkesson

Europaresultat (10 409 deltagare):

536. Kjell Folkesson

Sverigeresultat (46 deltagare):

1. Kjell Folkesson

3. Hans Folkesson

14. Leif Sendelius

21. Torbjörn Hägnander

22. Magnus Kjällström

27. Stig Johansson

28. Claes Andersson

31.Gösta Andersson

41. Bengt Karlsson

46. Börje Ragnarsson

FAI-Sverigeresultat (40 deltagare):

1. Kjell Folkesson (Europa 613, världsresultat 900)

Hastighet – Sverigeresultat (38 deltagare):

1. Kjell Folkesson (Europa 566, världsresultat 1068)

Klubbligan världsresultat (1 067 deltagare):

268. Lidköpings FK, Sverige

Klubbutmaningen Sverigeresultat:

1. Lidköpings FK 64p

2. Landskrona FK 29p

3. Eskilstuna FK 27p

4. Linköpings FK 14p

5. Malmö SFK 14p

6. Skövde FK 13p

7. Borås SFK 12p

8. Örebro SFK 8p

9. Herrljunga FK 3p

Pricklandning klubbmästerskap:

1. Thore Gustafsson

Mån
Tis
Ons
Tors
Fre
Lör
Sön

Fältet (LDK/ESGL)

Radiofrekvens
131.765 Mhz
Bana 06/24
Asfalt 1990m
Stråk 06/24
Gräs 875m
Höjd över havet
ca. 60m (199ft)