Det är nu möjligt att köpa presentkort på webbplatsen. Gå till butiken
Lördagen 20 april blev årets första dag för segelflygarna på Hovby. Bild: Janne Andersson

Segelflygsäsongen 2024 är igång

Publicerad av Janne Andersson

Under lördagen genomfördes årets första flygdag.

Med Claes Andersson som lärare i baksits på HT hölls en något sen säsongspremiär för segelflyget på Hovby. Vädret har hittills inte varit särskilt lämpligt och även under lördagen blåste en kall vind från norr. Detta var dock inget som hindrade att man flög två stycken presentkortsstarter samt ett antal flygtränings- och kontrollstarter och en introduktionskurs. Då YH flögs tidigare i veckan är nu samtliga klubbens flygplan kontrollflugna och vi hoppas på en lång och härlig säsong med mycket termik och fina flygupplevelser.

Nedan ett litet bildsvep från dagen. Klicka på bilderna för att för att se dem i större format.

Mån
Tis
Ons
Tors
Fre
Lör
Sön

Fältet (LDK/ESGL)

Radiofrekvens
131.765 Mhz
Bana 06/24
Asfalt 1990m
Stråk 06/24
Gräs 875m
Höjd över havet
ca. 60m (199ft)