Det är nu möjligt att köpa presentkort på webbplatsen. Gå till butiken
Äntligen! Michael Köster gjorde en kontrollstart med Thomas Pyls i baksits, och var mycket nöjd med att komma i luften efter en lång vinter.

Svagt väder – men vissa flög ändå

Publicerad av Janne Andersson
Detta inlägg publicerades för mer än 1 år sedan och innehållet kan därför vara utdaterat

Helgen bjöd på blåväder med vind från sjön och ytterst ringa cumulusbildning. Något som avskräckte de flesta medlemmar från att flyga, men en skara entusiaster gjorde ändå aviatriska försök.

Under lördagen deltog klubben vid Sparbankens Föreningsmässa där vi snackade segelflyg och visade klubbens simulator, vilket var mycket uppskattat av mässans besökare. Dessutom flögs ett antal skolstarter och viss termik stod att finna. Dock inga RST-resultat att rapportera, om man säger så…

Söndagens väder var om möjligt ännu sämre. Soligt men kallt, blåsigt och termikfritt. Emellertid gjordes ändå en presentkortsflygning – förlåt, introduktionsflygning – i Dimonan, en kontrollstart och ett par friflygningar. Nedan kan ni se några bilder från dagen och Thomas Pyls film från finalen bana 06.

Under måndagen, 17/4, finns det fler chanser att göra kontrollstarter.

Mån
Tis
Ons
Tors
Fre
Lör
Sön

Fältet (LDK/ESGL)

Radiofrekvens
131.765 Mhz
Bana 06/24
Asfalt 1990m
Stråk 06/24
Gräs 875m Stråket ej i bruk!
Höjd över havet
ca. 60m (199ft)