Det är nu möjligt att köpa presentkort på webbplatsen. Gå till butiken

Säsongen har startat

Publicerad av Rasmus Johansson

Äntligen är segelflygsäsongen 2021 igång. I mycket blåsigt väder drogs under söndagseftermiddagen årets första släp från Hovby. I bogsermaskinen satt Börje Ragnarsson och i bogserlinans andra ände fanns Bengt Karlsson som provflög SMZ.

Allt fungerade utan anmärkning, även om blåsten innebar en mycket yster dans över asfalten på bana 24 och även på högre höjd var det enligt Börje Ragnarsson mycket kyttigt. Flygningarna förlöpte dock helt utan ytterligare dramatik och alla system fungerade som de skulle.

Klubbens flygplan UHT, UYH och UEV är helt klara för flygning och även UIZ beräknas bli klar under den närmaste veckan. För alla flygsugna är det nu klart att komma ut och flyga. Det finns en del nyheter för året, bland annat positions- och stroboskopljus på Dimonan, så kom ut och uppdatera er inför den kommande säsongen. Vi har gott om plats och kan hålla coronasäkra avstånd till varandra, och sedan är vi klara för flygning när vädret börjar på allvar. 

Flyg mycket och flyg säkert!

Mån
Tis
Ons
Tors
Fre
Lör
Sön

Fältet (LDK/ESGL)

Radiofrekvens
131.765 Mhz
Bana 06/24
Asfalt 1990m
Stråk 06/24
Gräs 875m
Höjd över havet
ca. 60m (199ft)