Det är nu möjligt att köpa presentkort på webbplatsen. Gå till butiken

Höstmöte i hangaren

Publicerad av Rasmus Johansson

På grund av coronapandemin hölls 2020 års höstmöte i hangaren för att kunna hålla större avstånd mellan deltagarna. Ordförande, Börje Ragnarsson, kunde hälsa ett drygt tiotal medlemmar välkomna till det förkortade mötet.

Huvudfrågan rörde medlemsavgiften för nästa år och då Segelflygförbundet aviserat om en möjlig höjning, beslutades att klubbens del förblir oförändrad och att den totala avgiften höjs för att täcka förbundets höjning när den blivit bestämd.

Olika sätt att få igång skolningen och öka flygningen i klubben diskuterades också. Dessutom beslutades att klubben ska undersöka möjligheten att utrusta Dimonan med någon form av positionsljus för att minska risken för kollisioner.

Mötet avslutades och i ljudet av det tilltagande regnet som trummade på hangartaket var det inget svårt beslut att avlysa landningstävlingen för dagen. Ett nytt försök kommer att göras nästa lördag, den 17 oktober, om vädret tillåter.

Mån
Tis
Ons
Tors
Fre
Lör
Sön

Fältet (LDK/ESGL)

Radiofrekvens
131.765 Mhz
Bana 06/24
Asfalt 1990m
Stråk 06/24
Gräs 875m
Höjd över havet
ca. 60m (199ft)