Ny säsong – ny e-post

Publicerad av Rasmus Johansson

Under påsken provflögs LS-4:an, EV, och LS-6:an, IZ, och därmed är samtliga av klubbens flygplan klara för flygning. Vår egen hustomte, Kurt ’Litto’ Littorin, hälsar att alla Lidköpings Flygklubbs piloter är välkomna ut för att flyga. Litto finns oftast på plats, och kan hjälpa till med att starta förvärmningen till Dimonan om så önskas. Han kan också i de flesta fall vara behjälplig med bogsering på vardagar. Hör gärna av er så tidigt som möjligt.

Klubben har också fått en ny e-postadress: lidkopingsflygklubb@outlook.com.

Det gamla fasta telefoniabonnemanget har sagts upp och från och med nu, gäller bara klubbens mobilnummer: 070 – 219 18 03.

Mån
Tis
Ons
Tors
Fre
Lör
Sön

Fältet (LDK/ESGL)

Radiofrekvens
131.765 Mhz
Bana 06/24
Asfalt 1990m
Stråk 06/24
Gräs 875m
Höjd över havet
ca. 60m (199ft)