Det är nu möjligt att köpa presentkort på webbplatsen. Gå till butiken

Montering och säsongsuppstart

Publicerad av Rasmus Johansson

Trots att snödrivorna på vissa ställen ligger kvar och temperaturen nattetid är tvåsiffrig med ett minus först, så är det dags att dra igång årets segelflygsäsong. I helgen hjälps vi åt med montering av UHT och UYH, sopning av hangaren och allmänt fix med klubbens lokaler och utrustning. Dessutom kan det kanske bli några starter.

Alla med FCL-certifikat måste under den senaste 24-månadersperioden ha gjort minst två starter med lärare för segelflygbehörighet. För TMG-piloter gäller en timma med lärare under samma period.

Den allestädes närvarande hustomten Kurt ’Litto’ Littorin, hälsar dessutom att det är lämpligt att alla som tänker flyga kommer ut för att bekanta sig med de nya datorerna i flygplanen. LS-6:an har fått en Zeus 4,3 och i Duon och i EV sitter det Zeus 2,8:or. I samtliga klubbflygplan finns dessutom nya radioapparater av märket Funke. De är lätta att handha, men kräver ändå en viss tillvänjning.

Apropå radio, så får Hovby en ny frekvens från och med torsdag 29 mars: Lidköping Radio 123.255.

Välkomna ut till Hovby, och en glad påsk. /Styrelsen

Mån
Tis
Ons
Tors
Fre
Lör
Sön

Fältet (LDK/ESGL)

Radiofrekvens
131.765 Mhz
Bana 06/24
Asfalt 1990m
Stråk 06/24
Gräs 875m
Höjd över havet
ca. 60m (199ft)