Det är nu möjligt att köpa presentkort på webbplatsen. Gå till butiken

LFK-juniorerna fick förbundets LS-4

Publicerad av Rasmus Johansson
Detta inlägg publicerades för mer än 1 år sedan och innehållet kan därför vara utdaterat

Ungdomarna i Lidköpings Flygklubb får disponera Segelflygförbundets juniorflygplan, Danewids LS 4, under säsong 2018. Nästan samtliga var på plats när Robert Danewid överlämnade SE-TXD till LFK:s representanter under Billingehuskonferensen.

Nu får klubbens juniorer disponera planet under nästa säson. Som motprestation ska de sköta underhållet av maskinen och hålla en presentation under Billingehuskonferensen 2018.

Segelflyget och ’Danewid-fonden’ står för det ekonomiska. Försäkringen sponsras av Inter Hannover.

Vid prisutdelningen för RST fick klubben flera priser. Janne Nordh vann – som vanligt – en mängd priser. Bland annat Segelflygkombinationen och Distansmomentet i allmänna klassen. Anders Stenström var snabbast och flög längst i klass två. I Allsvenskans första division kom klubbens lag på en andra plats. Dessutom var LFK tvåa i 10-mannalag, 3-mannalag hastighet och 3-mannalag distans.

Mån
Tis
Ons
Tors
Fre
Lör
Sön

Fältet (LDK/ESGL)

Radiofrekvens
131.765 Mhz
Bana 06/24
Asfalt 1990m
Stråk 06/24
Gräs 875m Stråket ej i bruk!
Höjd över havet
ca. 60m (199ft)