Det är nu möjligt att köpa presentkort på webbplatsen. Gå till butiken

Julrush på Särnmarkshuset

Publicerad av Rasmus Johansson

En sällan sinande ström av intresserade ungdomar – och även en del äldre – provar att flyga i klubbens fina segelflygsimulator. Den står uppställd i entréhallen på Särnmarkshuset och intill visas film om segelflyg och allmän information finns på ett välfyllt bord.

– Vi har i nuläget sålt 16 presentkort och pratat med massor med intresserade människor, säger Kurt ’Litto’ Littorin.

– Dessutom har fyra personer anmält sig för att börja segelflygutbildningen.

Verksamheten kommer att pågå lördag 20/12, söndag 21/12, måndag 22/12 och tisdag 23/12. Alla klubbmedlemmar är välkomna att hjälpa till. Ring Litto och kolla när det finns luckor i funktionärsschemat.

Mån
Tis
Ons
Tors
Fre
Lör
Sön

Fältet (LDK/ESGL)

Radiofrekvens
131.765 Mhz
Bana 06/24
Asfalt 1990m
Stråk 06/24
Gräs 875m
Höjd över havet
ca. 60m (199ft)