Det är nu möjligt att köpa presentkort på webbplatsen. Gå till butiken

Årsmötet 2013

Publicerad av Rasmus Johansson
Detta inlägg publicerades för mer än 1 år sedan och innehållet kan därför vara utdaterat

Ordföranden, Thomas Pyls, hälsade mötesdeltagarna välkomna och inledde med att tacka alla klubbens funktionärer för deras insatser under 2012. Därefter hölls en tyst minut för vår medlem Lutz Donnerhack, som avled i december efter en längre tids sjukdom.

Det gångna året var flygtidsuttaget något klent, vilket till viss del kan förklaras med det dåliga vädret. Tävlingsmässigt däremot var året tämligen lyckat med ett SM-guld (Claes och Janne Andersson, Open) och två SM-brons (Torbjörn Hägnander, 18 meter, och Alexander Scott, J-SM). Även i RST höll sig LFK framme och tog en andraplats i Segelflygallsvenskan.

Den ekonomiska situationen befanns vara god. Revisorerna hade inget att anmärka på och styrelsen beviljades ansvarsfrihet för året.

I styrelsen slutade Bengt Karlsson som ledamot och ersätts av Janne Andersson. Bengt blev också avlöst på posten som segelflygchef och där träder Claes Andersson in. Ny skolchef efter Claes blir Thomas Olsson.

En synnerligen smaklig fika serverades av Kurt ’Litto’ Littorin.

Nedan ett litet bildsvep från mötet. På sista bilden syns den nuvarande styrelsen, minus Anders Gröndahl.

Ett fullständigt och officiellt protokoll kommer naturligtvis att publiceras på klubbens hemsida.

Mån
Tis
Ons
Tors
Fre
Lör
Sön

Fältet (LDK/ESGL)

Radiofrekvens
131.765 Mhz
Bana 06/24
Asfalt 1990m
Stråk 06/24
Gräs 875m Stråket ej i bruk!
Höjd över havet
ca. 60m (199ft)