Det är nu möjligt att köpa presentkort på webbplatsen. Gå till butiken

Vi hade både den yngsta och äldsta deltagaren vid UDM när Oskar blev trea och SM klar!

Publicerad av Rasmus Johansson
Detta inlägg publicerades för mer än 1 år sedan och innehållet kan därför vara utdaterat

Årets UDM för västra regionen avgjordes igår lördagen den 10 september, med Falbygdens Flygklubb som arrangör. Den höjda åldern och att det faktiskt är fler aktiva juniorer i regionen hjälpte till att det blev hela 14 deltagare från fem föreningar.

- Nu ska vi ta USM plats, säger Oskar efter första omgången.

Efter första omgången ledde Falbygdens Casper Brostrand, 2 dm före Herrljungas Peter Landqvist. På tredje plats låg Oskar (17 år) endast 6 dm efter ledaren. Wilhelm, nyss klar med certet 21 år gammal vilket också är max ålder för UDM låg femma och Gustav, som blev tävlingens yngste deltagare då han ännu bara är 14 år,  tappade ut vingen utanför banan. Därmed 300 poäng till Gustav som annars hade legat i mitten av fältet.

Efter vila med varmkorv kom de igång igen med startordning med den som låg sist efter första omgången var den som inledde den andra omgången.

– Jag lovar ingenting, säger Oskar inför andra flygningen och detsamma säger Wilhelm samtidigt landarr Gustav och prickar nästan linjen, endast 0,9 meter bort vilket blir tävlingens tredje bästa landning. Gustav har många år kvar att representera klubben vid UDM, nu vet vi också att han kan!

Regn och SM drama

Det börjar tyvärr regna och varken Oskar eller Wilhelm är vana att flyga i regn i ASK21, dessutom vinschstart. Wilhelm missar linjen med 20 meter och halkar neråt i resultatlistan. Då återstår det Oskar som kan rädda klubbens färger och han hamnar 5 meter ifrån linjen vilket räcker till en fin tredje plats.

Då de tre bästa kvalar in till USM, som avgörs den 24e september i Falköping (igen), så får Oskar chansen att visa vad han går för.

Tar Oskar en topp 5 placering vid USM och inga förändringar sker i toppen av RST går vi, Lidköping, om Uppsala i lag-SM.  Känn nu ingen press Oskar, utan lycka till!

 

Slutresultat av UDM västra regionen 2011:

1. Kevin Lind Borås Segelflygklubb 5,7 p
2. Casper Brostrand Falbygdens Flygklubb 6,0 p
3. Oskar Gustavsson-Sandsjö Lidköpings Flygklubb 7,0 p

4. Erik Rudsmark Borås Segelflygklubb 31,8 p
5. Jens Andersson Falbygdens FK 33,0 p
6. David Gustavsson Borås Segelflygklubb 34,2 p
7. Leo Hagman Herrljunga Flygklubb 38,6 p
8. Wilhelm Lombach Lidköpings Flygklubb 39,2 p
9. Rebecka Sulz Göteborgs Segelflygklubb 41,2 p
10. Peter Landqvist Herrljunga Flygklubb 41,4 p
11.Jonathan Rapphed Göteborgs Segelflygklubb 43,6p
12. Gustav Axelsson Lidköpings Flygklubb 300,9 p
13. Elin Sandblom Borås Segelflygklubb 322,4 p
14. Erik Knutsson Göteborgs Segelflygklubb 365,6 p

Mån
Tis
Ons
Tors
Fre
Lör
Sön

Fältet (LDK/ESGL)

Radiofrekvens
131.765 Mhz
Bana 06/24
Asfalt 1990m
Stråk 06/24
Gräs 875m Stråket ej i bruk!
Höjd över havet
ca. 60m (199ft)