Det är nu möjligt att köpa presentkort på webbplatsen. Gå till butiken

Påminnelse kring bokningsregler av klubbens maskiner

Publicerad av Rasmus Johansson

Bokningen är enbart giltig:

  • Om du befinner dig vid flygplanet 30 minuter före bokningen och om flygplanet är i luften så befinner du dig hos flygledaren. Kommer du senare är bokningen annulerad med automatik och detta skall finnas giltiga skäl för att utebli.
  • Den som bokar ett flygplan har inte med automatik förtur till bogsering. Däremot kommer inte detta vara ett problem om du är ute 30 minuter före och gör ordning dig för att flyga och talar om för flygledaren att du vill flyga.
  • Du som bokar ett flygplan skall vara förberedd på att det är du som ska dra ut flygplanet från hangaren och göra daglig på den. liksom att du drar in den efter flygning. Det är trevligt om andra använder flygplanet både före och efter bokning, men inget den som bokar ska räkna med.

Att boka flygplan är en förmån som du som medlem har. Missbruka inte detta utan kommunicera och hjälp varandra!

Min erfarenhet är att bokning funkar väldigt bra för oss. 

Vi tar gärna emot kommentarer med era synpunkter kring bokningssystemet här på webbsidan.

Mån
Tis
Ons
Tors
Fre
Lör
Sön

Fältet (LDK/ESGL)

Radiofrekvens
131.765 Mhz
Bana 06/24
Asfalt 1990m
Stråk 06/24
Gräs 875m
Höjd över havet
ca. 60m (199ft)