Det är nu möjligt att köpa presentkort på webbplatsen. Gå till butiken

Vi skaffar oss anitikollisionssystemet FLARM

Publicerad av Rasmus Johansson
Detta inlägg publicerades för mer än 1 år sedan och innehållet kan därför vara utdaterat

Vi har beslutat oss för att införskaffa FLARM-enheter till föreningens samtliga flygplan nu i samband med Segelflygets projekt FLARM som sponsras av försäkringsbolaget Inter Hannover. Detta gör att vi får köpa FLARM-enheter för kraftigt reducerat pris. FLARM är ett antikollisions system. Det är viktigt att ni fortfarande inte glömmer bort att titta ut! Dessutom läs igenom manualen så ni förstår hur FLARM funkar.

Mån
Tis
Ons
Tors
Fre
Lör
Sön

Fältet (LDK/ESGL)

Radiofrekvens
131.765 Mhz
Bana 06/24
Asfalt 1990m
Stråk 06/24
Gräs 875m Stråket ej i bruk!
Höjd över havet
ca. 60m (199ft)