Det är nu möjligt att köpa presentkort på webbplatsen. Gå till butiken

Prova den nya simulatorn

Publicerad av Rasmus Johansson

Klubbens flygsimulator har uppgraderats och är nu ännu bättre än tidigare. Tack vare ett ekonomiskt bidrag från Västergötlands Flygsportförbund och en stor arbetsinsats av Roger Jonsson, är den nu försedd med en helt ny dator, ny bildskärm och ny programvara.

– Jag har också bytt ut några kretskort, satt i nya potentiometrar för roderfunktionerna, och även byggt en liten manöverpanel för de vanligaste funktionerna, som kurv- eller glidläge, dumpa vattnet eller byta kartbild på computern, säger Roger, som är mycket nöjd med hur det blev.

– Framförallt är flygkänslan mycket mer verklighetsnära, men även bilden är bättre på den stora skärmen.

I och med den nya datorn kan vi ansluta till nätet och flyga mot andra piloter i Condor RST.

Hur det och allt annat fungerar kommer Roger att demonstrera på lördag den 7 mars, klockan 10:00. Bland annat måste rodren stå i neutrala lägen medan datorn startar. För detta finns en rutin som Roger kommer att visa samtidigt som han flyger vad som kan bli klubbens första RST-bana för 2020.

Alla klubbmedlemmar hälsas välkomna.

Mån
Tis
Ons
Tors
Fre
Lör
Sön

Fältet (LDK/ESGL)

Radiofrekvens
131.765 Mhz
Bana 06/24
Asfalt 1990m
Stråk 06/24
Gräs 875m
Höjd över havet
ca. 60m (199ft)